Klinika s Jossym Reynvoetem 6.-7.5.2017

První květnový víkend proběhla v Masečíně první klinika s belgickým učitelem a jezdcem Jossym Reynvoetem. Kliniku skvěle zorganizovala Magdaléna Perič a rozhodně bylo na co se koukat.

Dovolím si malý náhled do uplynulého víkendu z pohledu jak aktivního účastníka s koněm, tak diváka (neboť jsem měla díky kamarádce a její klisně možnost zúčastnit se obojího, za což oběma patří obrovský dík ;) ).

1) Aktivní účastník s koněm

Jossy je skvělý učitel, charismatický a velmi milý člověk. I když jsem na plac nastupovala s koněm, jehož znám v podstatě jen z dálky a měla jsem kobylku v ruce teprve po třetí, vzal nás jako kompletní dvojici a věnoval veškerý svůj um a znalosti, aby nám pomohl se zlepšit. Nejdříve se vyptal na informace, poznamenal si případně nějaké poznámky do své předem připravené mapy, podle dotazníků, které jsme před klinikou vyplňovali. Pak jsme s kobylkou ukázaly, jak jsme dosud pracovaly, což u nás dvou sestávalo v podstatě jen z vodění na rovné linii, dovnitř plec na stěně, fleši druhá a z ní dovnitř záď. Moc se Jossymu nezamlouvala naše vlnovka středem jízdárny, kdy jsem pomocí tušírky působící u plece převáděla koně ze své pravé na levou stranu a zpět. Tento pro Jossyho zcela nesmyslný cvik u kobylky používám cíleně na její lepší reagovaní na mou maličkost (v jejím případě je označení moje maličkost zcela na místě, neb kobylka je dobře narostlá a umí být celkem tankoidní ;) ).

Po této rozcvičce jsme šly následně pracovat na kruh. Zde bylo cílem udržet se na kruhu a v podstatě sledovat svůj vnitřní kruh. Pro mne v danou chvíli naprosto neřešitelná záležitost, takže nám Jossy udělal kruh v písku a snahou bylo držet se cca 1 m od něj a udržet kobylku v balancovaném kroku po kruhu. Pak šlo hlavně o zlepšení vedení koně a správné časování jak působení tušírkou, tak ruky na nose koně, aby nedocházelo k zbytečnému vyvádění koně z rovnováhy. Jossy má perfektně zvládnutou řeč těla a dokáže okamžitě upozornit na chyby. V našem případě šlo především o mé vnější rameno, které nebylo dostatečně otevřené (v čemž mi trochu bránila blokace beder z předchozího týdne) a při rozcházení neuvědomnělý pohyb směrem ke koni místo s koněm. Obojí jsme během lekce zvládly provést následně dobře. Drobným oříškem bylo otáčení, respektive změna směru na kruhu - z nějakého zvláštního důvodu většina z nás automaticky točila koně na opačnou stranu. Jossy nás všechny opravil, abychom se točili ve směru pohybu koně přes kruh a nevypadnul nám tak hned z rovnováhy.

Jossy je také celkem přísný na respekt koně a správně dané pomůcky. Nechtěla jsem být na kobylku tvrdá, takže náš první pokus o zastavení byl na Jossyho příliš pomalý a s malou reakcí ze strany koně. Ukázal následně správné provedení, o které jsme se s kobylkou v zápětí pokusily a podařilo se.

Nesmím opomenout, že Jossy umí správné provedení velmi hezky pochválit a vyzdvihnout, což usnadňuje orientaci v tom, jak to má být správně provedeno. A nemluvě o tom, jak skvěle to člověka uklidňuje a motivuje zkoušet to znovu a znovu a nebát se udělat případně chybu.

Za domácí úkol máme víc práce pocitové, méně hlavou, naučit se svůj vnitřní kruh, i když jej nebudu mít na zemi vyznačený a víc koně cítit přímo rukama. Při vodění si pak hlídat řeč těla, nebránit koni v pohybu, případně jej nevyvádět z rovnováhy svou pozicí těla, tušírkou apod.

Uvidíme na podzim, jestli se nám podaří dorazit s nějakým koníkem a bude vidět nějaké zlepšení. Doufám v obou případech, že ano ;)

2) Divák

Jossy je naprosto dokonalý showman ;) Umí i celkem "nudnou" vodící práci okořenit vtipem, úsměvem a milými poznámkami na adresu účastníků. Nervózní účastníky dokázal sklidnit na fungující parťáky, kamenně se tvářící pak rozesmál během pár minut. Koně jej respektují naprosto automaticky, má úžasnou auru a dokonalou řeč těla, které rozumí koně celého světa.

Vysvětluje své požadavky, případně chyby tak, že je to jasné nejen dané dvojici, ale i divákům. K tomu je vždy mezi lekcemi možnost se dotázat na konkrétní věc z předchozí lekce. Mluví jasně, stručně, nepokládá zbytečné otázky, snaží se, aby měl vodič jasno.

Teorie byla relativně stručná, přesto výstižná a také zábavná. Nasmáli jsme se hodně u příkladů z praxe, přirovnáních a Jossyho hereckému umu ;) Představil  nám svou strukturu výcviku, na co dává největší důraz, v čem se liší od ostatních akademiků. Všechno dávalo dokonalý smysl a velmi se mi jeho podání líbilo. A také mne velmi těšilo, že ve velkém množství informací se zcela shodoval s naší skvělou Magdalénou Perić, takže se velmi těším na blížící se kliniku.

Klinika s Jossym Reynvoetem byla naprosto luxusní záležitost, plná pozitivního naladění, smíchu, informací a AHA momentů. Navíc byla perfektně připravená ze strany organizátorky Magdy Perić a jejího týmu, na úžasném místě Villa Gineta v Masečíně a přálo nám i počasí. Moc se těším na říjnové pokračování a další dávku informací, inspirace a smíchu ;)

Fotky z víkendu k vidění na Facebooku -

https://www.facebook.com/jitka.bartosova.1420/media_set?set=a.1871180026540962.1073741842.100009469483833&type=3

https://www.facebook.com/pg/Jossy-Reynvoet-Bitless-Art-of-Riding-317481031704734/photos/?tab=album&album_id=1280027555450072

Novinky