Klinika s Jossym Reynvoetem 14 - 15.10.2017

Druhý víkend v říjnu proběhla druhá klinika s výborným belgickým trenérem Jossym Reynvoetem opět v Masečíně. Skvělá organizace pod taktovkou Magdalény Perić, dokonalé počasí a úžasní účastníci i diváci dovedli tento víkend k naprosté dokonalosti ;)

Tentokrát jsem dorazila jen jako divák, ale i tak to bylo velmi poučné. Vzhledem k přítomnosti většího množství nových diváků začal Jossy trochu obšírněji o něm samém, o tomto způsobu práce a jeho ideích. Názornější teorie proběhla po obědě, kdy jsme řešili ohnutí koně, pravý a levý sed a působení na koně. Podstatnou kapitolou byly pomůcky pro stranové pohyby včetně správného postavení těla a správně načasovaných a použitých pomůcek (tušírka, otěž, tlak na nose apod.).

Účastníci s koňmi byli až na jednoho stejní, takže jsme mohli krásně vidět jejich posun a zlepšení od poslední kliniky. Obdivuhodný byl výkon klisny Chérie Terky Svobodové, která šla ve všech třech blocích jednou s paničkou a jednou s novou vodičkou Terezou Hvížďalovou. Všechny lekce zvládla kobylka s přehledem a opravdu hezky.

Stejně jako na první klinice klad Jossy důraz na správnost provedení cviků, správné načasování pomůcek a jejich správné použití. Snažil se vysvětlit logiku časování, abychom byli schopni vše zopakovat i doma a věděli proč a jak. Opět nás učil lépe vnímat svou pozici těla vůči koni i vůči pomůckám, abychom nedávali pomůckami pokyn pro např. dovnitř záď, ale ve skutečnosti tělem chtěli dovnitř plec (tušírka míří na zadní nohu mezi kyčel a koleno, ale tělo není před koněm s otevřeným vnějším ramenem, ale na vnitřní pleci a stočené dovnitř kruhu). Bylo úžasné sledovat, jak se při správných pomůckách koně stali vláčnými a naprosto hladce plnícími naše požadavky. Opět nás učil podporovat pohyb s koněm i na hlavě koně, učit se cítit pohyb koně bez toho, abychom na něj museli koukat.

V neděli pak šla většina účastníků do sedla, i zde Jossy dokázal poradit nové finty na zvládnutí dosud nefungujících principů, ukázat jak to může fungovat, když se to všechno správně pospojuje a načasuje. Mnoho z účastníků zažilo v neděli nejeden AHA moment a ty největší byly odměněny nejen skvělým pocitem, že to fakt funguje, ale i potleskem diváků, kteří vše napjatě sledovali.

Z této kliniky mám i pohled na Jossyho ze strany překladatele, kdy jsem se náhodně nachomítla k Jossymu na druhé teorii a Magda nikde :D tlačil nás čas a Jossy mou přítomnost vzal tak nějak jako jasnou a začal i bez Magdy :D a už to jelo :D Musím ho hodně pochválit, neb byl vůči mé snaze o správný překlad velmi ohleduplný, bez problémů mi zopakoval svá předchozí slova a nechal se přerušovat, abych stíhala překládat. Magda je samo naprostý profík, zvládá bez trablů i delší úseky Jossyho řeči, což jsem nezvládala, ale byla to velmi zajímavá zkušenost. Následně jsem byla požádána o překlady Magdy lekcí, což mne velmi potěšilo, ale drobet zapracovaly nervy a nedělní lekci mám v hlavě jen tak nějak v mlžném oparu, snad jsem nepřekládala nějaké nesmysly ;)

Takže za mne to byla naprosto skvělá akce, už se těším, až začnu zkoušet nové postřehy. Magdě velmi děkuji za možnost účastnit se takové akce a doufám, že třeba za rok už zvládneme dorazit i s koněm ;) Velká poklona jak Magdě za skvěle zvládnutou akci, tak Jossymu za profesionální přístup a úsměv na tváři ;)

Fotky z kliniky:

Rajče - http://arduin.rajce.idnes.cz/Jossy_Reynvoet_v_Cechach_II./

Facebook - https://www.facebook.com/jitka.bartosova.1420/media_set?set=a.1966250050367292.1073741847.100009469483833&type=3

Novinky